Felröppen a hírek, mely szerint “veszélyes az ózon koncentrációja a levegőben Miskolcon“. Ennek kapcsán arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen hatással van mindez a borsodi megyeszékhely lakosságára? Miből adódik ez a “veszély”? Kell-e óvintézkedéseket foganatosítani?
– Az Országos Környezetegészségügyi Intézet, valamint az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat legfrissebb, 2013. augusztus 2. 9.00-11.00 között mért adatai alapján Miskolc város Levegőhigiénés Indexe (LHI) az 1. fokozatba, azaz az „elfogadható” tartományba sorolható, domináns légszennyező anyag nincs – tájékoztatta lapunkat mindezek kapcsán Dr. Asztalos Ágnes megyei tisztifőorvos. – A meteorológiai előrejelzés, valamint a legfrissebb légszennyezettségi adatok alapján várható, hogy a nap hátralevő óráiban is alacsony marad a légszennyező anyagok koncentrációja.
A tisztifőorvos elmondta: az ózon elsődleges és legfontosabb expozíciós útja az inhaláció, az ózon egészségre gyakorolt hatásai egyértelműen az expozíció mértékétől függnek. Az akut hatások közül kiemelendő a légző-, szív- és érrendszerre, a mortalitásra és morbiditásra gyakorolt hatása.
Az ózon kellemetlen szagú, izgatja a szemet és a légzőszervek nyálkahártyáját, súlyosbítja a krónikus betegségeket, elsősorban a hörghurutot és az asztmát. Egészséges embereknél is a hosszabb ideig tartó fizikai munka jelentősen csökkenti a tüdőfunkciót, amit émelygés, hányinger,köhögés, mellkasi fájdalmak kísérhetnek. Az ózon a légzőszervek gyulladását is kiválthatja és pollen allergiás betegek tüneteit jelentősen súlyosbíthatja a magas ózon koncentráció.
A szakember szerint az ózon által okozott káros hatások bekövetkezésének valószínűsége továbbá a koncentráció függvénye, ugyanakkor meghatározható olyan biztonságos határérték, amely alatt a hatása elenyésző. Tehát amennyiben a Levegőhigiénés Index 1. fokozatnál magasabb kategóriába lépne, akkor főként az érzékeny lakossági csoportok: idősek, gyermekek, szív- és érrendszeri, valamint légzőszervi betegségben szenvedők (beleértve az asztmásokat és hörghurutos betegeket) lehetőség szerint kerüljék a szabad levegőn való tartózkodást, a szellőztetést, a panaszok súlyosbodása esetén pedig forduljanak kezelőorvosukhoz. Egészséges egyéneknél is kerülendő a szabad levegőn végzett fokozott terheléssel járó munkavégzés, fizikai aktivitás.
– ÉM-JLI –
Autentificati-va sau adaugati un comentariu pe TION.ro